CAPAVIA

Capavia.com.tr

Blog Yazısı

İSPANYONLAR İSTANBUL’U TERCİH ETTİ

Dünya turizminin kalbi, ITB Berlin ve WTM Londra Turizm Fuarları’ndan sonra Avrupa’da gerçekleştirilen en önemli üçüncü turizm fuarı olarak kabul edilen Fitur’da attı. Fitur Turizm Fuarı, yılda ağırladığı 65 milyon turistle dünya turizminin en önemli aktörleri arasında yer alan İspanya’nın başkenti Madrid’de 28 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında 34. kez düzenlendi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği’nin de (TUROB) katıldığı fuara yönelik hazırlanan sonuç raporunda, İspanya’nın turizmde istikrarlı pazarlar arasındayken 2009 yılından itibaren düşüş gösterdiği belirtildi. Raporda, Ekonomik kriz nedeniyle son beş yıldır kan kaybeden İspanya pazarında bu yıl da dikkat çekici bir yükseliş beklenmediği belirtildi.

İspanya’nın yaşadığı ekonomik krizin yurtdışına çıkışları da etkilediği ifade edilen raporda, “İspanya’dan ülkemize gelen turist sayısı son dört yılda 300 bin bandında stabil olarak sürdürüyor. 2014 yılında İstanbul’a gelen İspanyol sayısında artış kaydedilmesine karşın Türkiye genelinde ise küçük oranda düşüş kaydedildi” değenlendirmesi yapıldı. İstanbul Sabiha Gökçen-Barselona parkurunun THY’nin İspanya’daki 7. Uçuş noktası olarak seferler 25 Mayıs 2015 tarihinde başlayacağı hatırlatılan raporda özetle şu görüşlere yer verildi:

“Ekonomik kriz nedeniyle Iberia Havayolları’nın ara verdiği Madrid-İstanbul seferlerinin 2014 yılı itibariyle tekrar başlaması turizm açısından yararlı olmuştur. Geçmiş yılların aksine bu yıl fuara ülkemizden az sayıda otelin stand alarak katılmış olması dikkat çekici olmuştur. Eresin Hotels, BW The President Hotel, Citadel Hotel, Titanic Hotels ile Renaissaince Hotels Türkiye bölümünde yer almıştır. ‘Türkiye Turizmi 2023 Strateji Eylem Planı’ hedeflerimiz göz önüne alınarak, İspanya’nın düşük maliyetli havayolu şirketlerine sağladığı imkanlar gastronomi, alışveriş ve sağlık turizmi konularındaki atılımlarının dikkatle incelenip benzer hamlelerin tarafımızca da yapılması önemli ve yararlı olacaktır. İspanya’da mevcut ekonomik koşullar ve fuarda yapılan ikili görüşmeler dikkate alınarak 2015 yılında ülkemize gelecek İspanyol turist sayısında önemli sayıda değişim beklenmiyor.”

İspanya turizmi hakkında rakamsal bilgilerin de verildiği raporda “İspanya dünyada turist sayısında üçüncü, turizm gelirinde ise ikinci sırada bulunuyor. Dünya turizminin önde gelen ülkeleri arasında yer alan İspanya’ya, 2014 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 7.1 artışla 64 milyon 996 bin turist geldi. Turizm gelirinin ise yaklaşık olarak 70 milyar dolar düzeyinde bulunuyor” denildi.