CAPAVIA

Capavia.com.tr

Blog Yazısı

ANTALYA’DA NİSAN’IN SICAKLIK REKORU KIRILDI

Antalya’da 12 yıl aradan sonra nisan ayının sıcaklık rekoru kırıldı. En son 2001 yılının Nisan ayında 33.2 derece ölçülen sıcaklık, bu yıl 35.7’ye yükseldi.

ANTALYA Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, kent tarihinin nisan ayındaki en yüksek sıcaklığını 30 Nisan 2013 tarihinde 35.7 derece olarak ölçtüklerini söyledi. 30 Nisan 2001 tarihinde 33.2 derece ölçülen sıcaklığın bu tarihe kadar kaydedilmiş rekor sıcaklık derecesi olduğunu ifade eden Necip Duman, bu yıl ölçülen 35.7 derecenin yeni rekor değer olduğunu vurguladı.

Yapılan uzun vadeli tahminlere göre nisan ayındaki bu rekor değerin önümüzdeki dönemde ciddi sıcaklık artışının göstergesi olmadığına dikkati çeken Necip Duman, özellikle yaz döneminde hava sıcaklıklarının ortalamanın 1-2 derece üzerinde olmasını beklediklerini kaydetti. Antalya’da bugüne kadar ölçülen en yüksek sıcaklığın 12 Temmuz 2000 tarihindeki 45 derecelik değer olduğunu aktaran Necip Duman, bu yıl temmuz ve ağustos aylarında 43-44 derece civarında sıcaklık beklediklerini dile getirdi.

Mayıs ayındaki sıcaklık değerlerine bakıldığında ise kent tarihindeki en yüksek sıcaklığın 22 Mayıs 1960 tarihinde ölçülen 38 derece olduğunu sözlerine ekleyen Necip Duman, Antalya’da önümüzdeki günlerde yağışla birlikte sıcaklık düşüşü beklediklerini ifade etti. Şu anda hava sıcaklığının 29-30 derecelerde seyrettiğini aktaran Necip Duman, hafta sonuna doğru sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ve dolu yağışıyla birlikte sıcaklıkların da 24-25 dereceye kadar düşeceğini sözlerine ekledi.