CAPAVIA

Capavia.com.tr

Blog Yazısı

Alplerin Zirvesine Dünyanın En Yüksek Oteli

İsviçreli yatırımcı milyarder işadamı Remo Stoffel, ABD’li Morphosis mimarlık ajansına 381 metreyüksekliği olacak gökdelen-otel için proje siparişini geçe yıl vermişti. Proje şimdi hazır ve imza aşamasına gelindi. Stoffel, projeye Dubai merkezli Farnek grubunun Yönetim Kurlu Başkanı unvanıyla imza atacak.

Farnek grubunun büyük ortağı ise Şeyh Mohammed Bin Rashid, BAE Başbakan Yardımcısı ve Dubai Emir’i. Yani bu proje bir İsviçre-Dubai ortaklığı gibi görünse de, ‘büyük patron’ Dubai Emir’i Bin Rashid. Şu ana kadar tek başına ve sadece otel olarak hizmet veren en yüksek bina, Dubai’deki JW Marriott Marquis Hotel binası: 355 metre.

7132 Ltd.

En geç 2019’da bitmesi beklenen otelin ismi de ilginç: 7132 Ltd. Bu isim, otelin yer alacağı Vals kasabasının İsviçre’deki posta kodundan başka bir şey değil. Vals meclisi otelin mimarisini onayladı bile. Oysa böyle bir binanın Alp Dağlarının muhteşem doğal manzarasıyla ne kadar uyumlu olabilir, beklenip görülmesi lazım.

İnce, şeffaf ve çok yüksek

Binanın tasarımı, her biri saygın ‘Pritzker’ ödülü almış dünyaca ünlü 3 mimarın imzasını taşıyacak: Peter Zumthor, Thom Mayne ve Tadao Ando. Mimarların ortak görüşü, 381 metreyüksekliğe sahip olacak binanın “Şeffaf, ince ve çok yüksek” olacağı.

381 metreye sadece 107 oda

Belki de en ilginç mimari detay ise, otelin sadece 107 odası olması. Yani her otel katında sadece 1 veya 2 oda olacak. Bunun yerine otelin birçok katı spa, wellness, kongre ve gastronomi için kullanılacak.

Otele kadın genel müdür

Şimdiden göreve başlayan otelin kadın genel müdürü Sonja Dietrich, otel binasının tek başına bir turistik cazibe merkezi olacağını ve Vals kentine çok sayıda turist çekeceğini iddia ediyor.