En Gözde Seyahat Rotaları

En Gözde Seyahat Rotaları

 2022’in En Gözde Seyahat Rotaları

Seyahat sitesi TripAdvisor 2015’in en gözde 25 rotasını belirledi. Listede tanıdık yerler var: İstanbul üçüncü, Göreme 14’üncü sırada. Londra ve Paris de listede ama siz az yürünen yoldan gidin. 2015’in yedi önemli noktasını seçtik.

Marakeş: Çarşılar şehrinde kaybolun

Kırmızı şehrin daracık sokaklar üzerinden birbirine bağlanan çarşılarında günler geçirebilirsiniz. Havada baharat kokusu, kulaklarınızda insan sesleri, hiç bitmeyen pazarlıklarıyla Marakeş’te çarşı gibi çarşı bulacaksınız. Görmeden dönme: Efsane Fransız modacı Yves Saint Lauren’in yeniden düzenlediği Majorelle Bahçeleri…

Siem Reap: Gizemli tapınaklar arasında

Ulaşıncaya kadar çile, ulaştıktan sonra efsane… Kamboçya’nın Tayland sınırına yakın kasabası Siem Reap’te konaklayınca Güneydoğu Asya’nın en önemli arkeolojik alanı Angkor’u ziyaret edebileceksiniz. Görmeden dönme: Ağaç kökleri arasında kaybolmuş Ta Prohm Tapınağı. Belgesellerde gördüğünüz yer işte burası.

Hanoi: Yükselen ejderhanın nefesi

Vietnam’ın başkenti, dünyanın en güzel yaşlanan şehirlerinden. Eski mahallesi tıpkı eski günlerdeki gibi yerli yerinde duruyor. Bir zamanlar ‘Yükselen Ejderha’ diye anılan şehir, sokak lezzetleriyle de ünlü. Görmeden dönme: Sabahları Hoan Kiem Gölü kenarında tai chi dersleri veriliyor; katılmadan dönülmez.

Zermatt: Yalçın kayalıkların göklere yükseliyor

Alpler’in korkunç ve ihtişamlı zirvesi, başı bulutlarda Matterhorn’u bir sabah uzun uzun seyretmek istiyorsanız, Zermatt’a gideceksiniz. Bu şirin kasaba, İsviçre-İtalya sınırındaki dağın eteklerinde. Görmeden dönme: Avrupa’nın en yüksekte yol alan ikinci treniyle Gornergrat zirvesine gidin. Manzara işte orada.

Ubud: Yeşil çok yeşil daha da yeşil olacak

Bir bisiklet kiralayın ve Endonezya köyleri arasında mekik dokuyun. Manzaranız uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, eşlikçiniz uzun kuyruklu makak maymunları… Geleneksel Bali masajının da en iyisi bu adada. Görmeden dönme: Bilgelik tanrıçası tapınağı Pura Taman Saraswati, lotus çiçekleriyle dolu bahçesiyle sizi bekliyor.

Cusco: İnka yoluna çıkmadan önce

İspanyolların fethiyle gelen yıkıma dek İnka uygarlığının başkenti burasıydı. Şimdi bir turizm başkenti. Machu Picchu antik şehrine gitmeden evvel Cusco’nun taşlı sokaklarında dolaşın. Görmeden dönme: Görkemli Qoricancha’da (Güneş Tapınağı) bir zamanlar dört bin rahip barınıyordu.

Oueenstown: Hobbitlerin yuvası

Maceraseverlere kano, rafting, bungee jumping ve kayak vaat ediyor. Gözükara olmayanlaraysa onlarca çeşit şarap. “Hiçbiri benim kalemim değil” diyenlereyse tek sözümüz var: Lord of the Rings bu civarda çekildi! Görmeden dönme: 20 dakika mesafedeki Arrowtown, rengârenk ağaçlarıyla dünyanın en şirin kasabalarından. (Yenal Bilgici)